הטסות רפואיות

הטסות רפואיות הן הדרך הטובה, המהירה והבטוחה לצורך הטסת חולים, מחלימים מניתוח או מטופלים בהליך רפואי.

יתרונות טיסה רפואית במטוס פרטי

הטסות רפואיות הן בעלות יתרונות במספר תחומים:

הטסה רפואית היא מהירה יותר מכל דרך אחרת להטסת חולה ממדינה למדינה. בדרך זו, של הטסות רפואיות  יש אפשרות להעביר חולה מבית חולים לבית חולים בתוך מספר שעות.

ההטסה הרפואית יכולה להיות בטיסת אמבולנס אווירי, או במטוס רגיל. אמבולנס אווירי ייעודי כולל צוות וציוד רפואי מלא, מיטה מתאימה וגיבוי של מכשירים תומכי חיים. אולם לא תמיד נדרש מטוס רפואי ייעודי להטסה רפואית. לעיתים, החולה בסה"כ צריך לטוס במגע מועט ככל האפשר עם נוסעים אחרים. הוא יכול לטוס במושב רגיל, בישיבה, עם או בלי ליווי של צוות רפואי. בימים כמו ימי מגפת הקורונה, הטסות רפואיות מסוג זה הן בעלות יתרון רב.

היתרון הנוסף של הטסת חולה בהטסה רפואית, הוא, לכן, אפשרות הבידוד מזרים. בעת הטסה רפואית של מטופל אונקולוגי, לדוגמה, המגיע לארץ במסגרת תיירות מרפא לטיפולים אונקולוגיים, המערכת החיסונית שלו פגיעה. הטסה רפואית נותנת מענה מצוין לזה, הואיל ורק צוות המטוס בא במגע עימו.

הטסות רפואיות

חולה והצוות הרפואי שהתלווה אליו בטיסה רפואית שהוצאנו לפועל בזמן מגפת הקורונה

הטסה רפואית – לא רק למקרי חירום

דוגמה נוספת לצורך בהטסות רפואיות הוא שיבה של מושתלי אברים לארץ. גם כאן, הפגיעוּת של המושתלים לאחר הניתוח מצריכה הימנעות ממגע עם זרים, בוודאי בתוך מטוס גדול. הטסת חולה כזה במטוס רפואי, לאו דווקא בטיסת אמבולנס, מאפשרת למנותח ולמלוויו את השקט הנפשי הזה.

הטסות רפואיות יכולות לשמש גם להעברת אברים להשתלה – מנכ"ל החברה שלנו, קברניט על מטוס מנהלים המשמש לעיתים כמטוס רפואי, הטיס לאחרונה שתי כליות ישראליות להשתלה בצ'כיה, והביא משם שתי כליות "צ'כיות" להשתלה בישראל, במסגרת הסכם שיתוף פעולה להטסות רפואיות מסוג זה, בין המדינות.

הטסה רפואית

הטסה רפואית של כליות מישראל לצ'כיה ולהפך שהוצאנו לפועל בשנת 2021

הנוחות של טיסה במטוס מנהלים

הטסה רפואית במטוס פרטי רגיל, משמעה שלחולה או לפצוע  עומד מרחב ישיבה מרווח, שירות אישי של דיילת, התאמה מיטבית של זמני הטיסה לצרכיו (במגבלות שעות פעילות של שדות תעופה ומגבלות שעות פעילות של צוות המטוס, כנדרש בחוק), אפשרות להצטרפות מלווים לפי מספר המושבים במטוס, שלא כמו בטיסת אמבולנס, שם מספר המלווים מוגבל בשל הצורך במתן טיפול רפואי במהלך הטיסה.

במטוס רפואי כזה, כבכל מטוס מנהלים, יש בתא הנוסעים שני שקעים יעודיים לחמצן היפרבארי- חמצן בלחץ גבוה ובריכוז של 100 אחוזים, המאפשר לחולה להתחבר אליו.

הטסות רפואיות

הטסה רפואית של איברים להשתלה

כמה עולה הטסה רפואית?

מחיר הטסה רפואית, למרבה הפלא, אינו שונה מהמחיר של טיסה רגילה, הואיל ולא מדובר בהצטרפות של צוות רפואי ובמטוס מדוגם ומאובזר במיוחד כבטיסת אמבולנס. לכן זוהי בהחלט אפשרות סבירה לחולים שרוצים להימנע ממגע עם ההמון, נמצאים במצב רפואי המאפשר טיסה בישיבה ולא נדרשים לליווי צמוד של צוות  וציוד רפואי ייעודיים.