מטוס מנהלים

מטוס מנהלים הוא מטוס קטן (באופן יחסי למטוס נוסעים גדול אליו אנו רגילים בדרך כלל), סילוני, זריז ומהיר, המאפשר לנוסעיו הגעה גם לשדות קטנים שמטוסי נוסעים רגילים אינם יכולים לנחות או להמריא מהם.

מטוס מנהלים מבפנים

מראה הפנים של גלובל 5000, מטוס מנהלים נחשק ומבוקש

למי תתאים טיסה במטוס מנהלים?

מטוסים אלה מיועדים להטסה של מספר נוסעים קטן, בדרך כלל משמונה ועד 16, אף כי יש מטוסים קטנים וגדולים יותר.

מה שמאפיין מטוס כזה הוא סידור הפנים והאיבזור שלו, שמטרתם לאפשר לאיש העסקים לעבוד גם בעת הטיסה, בנוחות מרבית. בחלק גדול ממטוסי המנהלים יש גם חיבור אינטרנט באוויר, המאפשר לאיש העסקים להישאר בקשר עם המשרד, להתעדכן בזמן אמת ואף לקבל חומרים שלא הספיקו להישלח לפני הטיסה.

כמה עולה טיסה פרטית עם מטוס מנהלים?

כאשר מדברים על המותרות של מטוס מנהלים מחיר הוא כמובן פקטור חשוב במשוואה. העלות משתנה לפי גודל המטוס, האם המטוס חדש או משומש, והמחירים יכולים לנוע בין כמה מאות אלפי דולרים ועד 70 מיליון דולר, למטוס מנהלים ייעודי גדול, ואף למאות מיליוני דולר, למטוס נוסעים מוסב.

מטוס מנהלים עם כסאות מפנקים

מטוס המנהלים Falcon 900EX 

איך מסודרים המושבים במטוס מנהלים?

הסידור הפנימי של מטוס מנהלים טיפוסי כולל שניים או שלושה אזורים, ומשתנה מעט בין החברות והדגמים: האזור הקדמי כולל רביעיית מושבי קלאב, כלומר שני זוגות מושבים בודדים, זה מול זה, עם שולחן מתקפל ביניהם. האזור האחורי כולל זוג מושבים בודדים הפונים לפנים וספה זוגית הפונה הצידה (במטוס מתוצרת ססנה), או מושב יחיד וספה לשלושה מולו (במטוסים מתוצרת הוקר). בחלק מהמטוסים יכולה להיות בחלק האחורי גם ספה של 4 מושבים, שיכולה להיפתח למיטה וחצי, ולאפשר שינה במאוזן במהלך טיסת לילה.

במטוסי המנהלים הגדולים יותר, קיימים שלושה אזורים בתא הנוסעים, כאשר האזור השני הוא בדרך כלל "קבוצת ועידה": ארבעה או שישה מושבים, משני צידי שולחן קבוע, שעליו גם ניתן לקיים פגישת עבודה וגם לאכול ארוחה משותפת. במטוסים כאלה, האזור השלישי כולל ספה נפתחת אחת או אף שתיים, המאפשרת מנוחה ושינה.

בדרך כלל, בכל מטוסי המנהלים, כל זוג מושבים בודדים יכול להיות מופנה ומושכב בצורה היוצרת מיטה ישרה, כך שמתאפשרת מנוחה ושינה לנוסעים, לקראת פגישותיהם.

מטוס מנהלים פרטי מפנק מסוג Hawker

מטוס מסוג Hawker. מצד ימין אפשר לראות רביעיית מושבי קלאב ומצד שמאל את הספה באזור האחורי

אילו פינוקים נוספים אפשר למצוא בתוך מטוס מנהלים?

במטוסי המנהלים הקטנים, בעלי שני אזורי תא הנוסעים, יש תא שירותים אחד, מאחור, בעוד שבמטוסים בעלי שלושה אזורי מחיה, יש שני תאי שירותים, קדמי ואחורי. בנוסף, בכל מטוסי המנהלים יש גאלי המאפשר חימום מזון והכנת קפה, וככל שמטוס המנהלים גדול יותר, האפשרויות מרובות יותר.

במטוסי המנהלים הגדולים (דוגמת גלובל 7500, גאלפסטרים G700 ובעתיד דאסו פלקון 10X), ניתן אף להתקין מקלחת לשימוש הנוסעים. במטוסי המנהלים הגדולים באמת, אלה המוסבים ממטוסי נוסעים גדולים – השמיים הם גבול באשר לאפשרויות תא הנוסעים.